NZOZ Visiodental

Implanty czy tradycyjna proteza

— co wybrać?

Braki w uzębieniu to nie tylko defekt estetyczny, który dotyka wielu pacjentów, ale przede wszystkim możliwe poważne konsekwencje, które mogą powodować zmianę rysów twarzy, problemy ze zgryzem czy niemożność skutecznego dbania o higienę jamy ustnej spowodowanej zbytnim stłoczeniem się zębów w wyniku ich przesuwania się. Dlatego, niezależnie od tego, czy mamy wyłącznie pojedyncze, czy większe braki, ich uzupełnienie jest niezwykle ważne zarówno z punktu widzenia medycznego, jak i estetycznego. Do wyboru pacjenci dziś mają szeroką gamę propozycji, oferowaną przez gabinety protetyczne: od implantów, przez tradycyjne mosty, korony aż po protezy częściowe lub całkowite.

Implanty, czyli połączenie komfortu i estetyki

Jest to metoda uzupełniania braków w uzębieniu polegająca na wszczepieniu tytanowej śruby, która jest odpowiednikiem korzenia zęba w kość szczęki lub żuchwy w miejscu, gdzie nie ma zębów. Na nich można zamontować zarówno same korony, jak i mosty czy całkowite protezy, dlatego rozwiązanie to sprawdzi się zarówno do rekonstrukcji pojedynczych braków, jak i pełnego uzębienia.

Implanty ze względu na to, że są mocowane bezpośrednio w kości szczęki lub żuchwy, pełnią również rolę korzenia. Dzięki temu mogą zapobiegać zanikaniu kości i przemieszczaniu się zębów. Użycie implantów, na których docelowo uzupełniane są zęby, zapobiega także szlifowaniu zdrowych zębów. Dzięki wykonaniu z niezwykle trwałego materiału, jakim jest tytan, implanty są bardzo wytrzymałe, a pacjenci mogą bez obaw jeść ulubione, nawet twarde potrawy. Właśnie dlatego mówi się, że implanty wpływają nie tylko na wygląd, ale także na jakość i komfort życia. W zależności od warunków kostnych pacjenci zwykle po 2 tygodniach nie odczuwają dyskomfortu pozabiegowego, natomiast okres osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością wynosi do dwóch miesięcy, podczas których pacjent nosi specjalne, tymczasowe uzupełnienie protetyczne.

Tradycyjna proteza – rodzaje

Jest to rozwiązanie pozwalające na szybkie wypełnienie ubytków. 2-4 tygodnie to standardowy czas oczekiwania na wykonanie tradycyjnej protezy ruchomej, która może być wykonana z różnych materiałów: nylonu, akrylu czy acetalu. Co więcej, niewiele osób wie, że raz na 5 lat można uzyskać z NFZ dofinansowanie na wykonanie tradycyjnej protezy.

Warto jednak zwrócić uwagę, że tradycyjne protezy ruchome nie zapobiegają zanikowi kości i mogą opierać się na zdrowych zębach, co może powodować ich osłabienie. Należy również pamiętać, że nieprawidłowo wykonana proteza może powodować dyskomfort podczas noszenia. Nie jest to również rozwiązanie na stałe — proteza powinna być bowiem wymieniana co około 5 lat, ponieważ wraz z wiekiem dziąsła w naturalny sposób zmieniają swój kształt. Wymiana jest konieczna również ze względów higienicznych, ponieważ tworzywo np. akrylowe wchłania bakterie ze śliny. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nieodpowiednio wykonana lub długo noszona proteza wymaga zastosowania specjalnego kleju, który zapewnia lepszą stabilizację na podłożu protetycznym i zapobiega wnikaniu pokarmu pod protezę. W efekcie jest to rozwiązanie, które nie zapewnia pełnego komfortu podczas noszenia i może powodować skrępowanie podczas śmiania się lub jedzenia.

Co wybrać: implanty czy tradycyjną protezę?

Nie da się ukryć, że najbardziej komfortowym i trwałym rozwiązaniem pośród możliwości dostępnych w gabinetach protetycznych są implanty wykonane z niezwykle trwałych materiałów, które są na stałe umieszczone w kości szczęki lub żuchwy. Nie ma tutaj więc mowy o przesuwaniu się, dlatego pacjenci mogą w pełni cieszyć się pięknym uśmiechem bez skrępowania, a gryzienie i odczuwanie smaków jedzenia znów staną się przyjemnością. Co więcej, implanty mogą chronić przed zanikiem kości i przemieszczaniem się zębów, co często zdarza się w przypadku tradycyjnych protez częściowych lub ruchomych, które nakładane są wyłącznie powierzchniowo i wymagają wymiany na nowy model co około 5 lat.

Uśmiech o którym zawsze marzyłeś.

Skuteczne leczenie przezroczystymi nakładkami zaprojektowane tak, żeby dopasować się do Twojego sposobu życia.

Skontaktuj Się Z Nami

Godziny otwarcia

Pon-Wt 9.00-17.00

Śr-Pt 9.00-20.00

Gabinet

AL. NMP 32
42-202 Częstochowa