ZATOKA – METODA OTWARTA

Jak wygląda zabieg podnoszenia zatoki metodą otwartą?

Zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej wykonuje się w celu zwiększenia ilości i objętości kości. Procedura ta umożliwia wkręcenie implantu i odbudowę brakującego zęba. Metodę otwartą stosuje się w sytuacji, gdy wysokość wyrostka wynosi 4 milimetry lub mniej.

Standardowo zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Po 15 minutach od podania środka znieczulającego nacina się błonę śluzową i odwarstwia płat. Następnie przy użyciu urządzenia ultradźwiękowego wycina się w kości niewielkie okienko. Odseparowuje się błonę wyścielającą dno zatoki szczękowej. Pomiędzy błonę i kość wyrostka zębodołowego wprowadza się materiał, który będzie stymulował komórki organizmu do kostnienia. Na wywiercone okienko zakłada się z kolei membranę kolagenową. Na koniec rana jest dokładnie zaszywana.

Po okresie 6 miesięcy można wykonać drugi etap zabiegu, czyli wkręcić implant.

Na lewym zdjęciu w okolicy braku zęba 15. widać dno zatoki szczękowej, które znajduje się 4 milimetry powyżej brzegu wyrostka. Niewystarczająca ilość kości uniemożliwia odbudowę zęba na implancie. Prawe zdjęcie przedstawia sytuację po 6 miesiącach. Widać, że materiał wprowadzony do zatoki uległ skostnieniu.

Zabieg jest bezbolesny i trwa około 60 minut. Standardowo pacjent otrzymuje antybiotyk, zimny okład, płukankę oraz instruktaż higieny jamy ustnej.